środa, 16 maja 2012

Opanowywanie namiętności 18:30-32

"Nie ulegaj swym namiętnościom
i trzymaj na wodzy swoje pragnienia.
Jeśli się poddasz swej zmysłowości,
uczyni cię ona pośmiewiskiem twych
wrogów.
Nie ciesz się okruchem przyjemności,
która pozostawia dwakroć większą nędzę"

Mądrość Syracha 18:30-32 Biblia Poznańska

Słowem-kluczem jest tutaj "namiętność"; ważne są również słowa odnoszące się do tego terminu, a mianowicie: "pragnienia", "zmysłowość", "przyjemność". Od razu zaznaczam, że słowo "namiętność" jest dzisiaj rozumiane inaczej niż je rozumiał Syrach pisząc swoje dzieło. Aby dowiedzieć się więcej na temat prawdziwego znaczenia terminu "namiętność" kliknij tutaj.

Jeśli już przeczytałeś tekst, do którego link zamieściłem w powyższym zdaniu, możemy iść dalej. Jeśli nie, to nie ma sensu, żebyś czytał dalej, bo nie będziemy się rozumieć, lub też będziemy się źle rozumieć.

Syrach ostrzega: "Nie ulegaj swym namiętnościom". Zwróćmy uwagę na słowo "swym". Zostało ono użyte, ponieważ każdy ma swoją własną namiętność. To, co jest namiętnością dla mnie, nie musi być namiętnością dla Ciebie; co jest namiętnością dla Ciebie, niekoniecznie jest namiętnością dla mnie.

Skoro jesteśmy ostrzegani, aby nie ulegać namiętnościom, to znaczy, że posiadają one niezwykłą siłę. Mogą nas opanować, przejąć nad nami władzę. Nie tylko Mądrość Syracha, lecz również całe Pismo Święte nalega, aby człowiek znajdował się w stanie, kiedy podejmuje decyzje świadomie, na trzeźwo, używając swojego rozumu. Kiedy jednak znajduje się pod wpływem namiętności, to one przejmują kontrolę na jego postępowanie.

A namiętność nie zaprowadzi nas w dobre miejsce. Jak stwierdził Syrach - "uczyni cię ona pośmiewiskiem twych wrogów", sprowadzi cię na manowce. Namiętność daje jedynie "okruch przyjemności". To ów "okruch przyjemności" jest przynętą, na którą dajemy się złapać, jednak szybko wbijemy się na hak namiętności i zostaniemy przez nią wrzuceni w "dwakroć większą nędzę", poniesiemy sromotną porażkę. Bądźmy więc mądrzy przed, a nie po szkodzie.

Czy to znaczy, że przyjemności są złe? Na szczęście Syrach nie pozostawia nas bez odpowiedzi na to pytanie. Mówi: "Trzymaj na wodzy swoje pragnienia". Nasze pragnienia możemy kontrolować, możemy panować nad nimi. Nie musimy uciekać przed przyjemnościami. Wręcz przeciwnie, możemy i powinniśmy się nimi cieszyć, jednak ma się to dziać pod czujnym kierownictwem rozumu, który "trzyma na wodzy pragnienia". W ten sposób unikniemy porażki, upadku, bycia wystawionym na pośmiewisko, nie poniesiemy straty.

Cała Księga Mądrości Syracha mówi o pewnym wyważeniu. Nie zachęca do ascezy, czyli wyrzeczenia się przyjemności, ale przestrzega też przed namiętnościami. Rozwaga pomoże nam znaleźć harmonię pomiędzy tymi dwiema skrajnościami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz