niedziela, 18 marca 2012

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ucz się zanim przemówisz i zażywaj lek zanim zachorujesz.

Mądrość Syracha 18:19 (w innych wersjach 19:20)

"Lepiej zapobiegać niż leczyć" - brzmi używane często w Polsce porzekadło. Jednak jak to zwykle w przypadku porzekadeł, przysłów i ludowych mądrości bywa, pozostają one tylko na ustach, nie są zaś przekuwane w czyn. A szkoda. Bardzo wiele takich powiedzeń zawiera w sobie dużo mądrości i zastosowanie ich mogłoby przynieść mnóstwo korzyści.

Syrach proponuje, aby zażywać leki, zanim się zachoruje. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać dziwnie. Tak, może to brzmieć nieco nielogicznie. Po co zażywać lek, skoro nie jest się chorym? Takie pytanie może się pojawić w Twojej głowie.

Problem leży w naszym pojmowaniu tego, czym jest leczenie. Dla nas leczenie jest wtedy, kiedy podawany jest syrop, tabletka, zastrzyk, maść lub jakaś inna forma lekarstwa, którą stosujemy, kiedy nasz organizm zaczyna nam dokuczać poprzez kaszel, ból, gorączkę, swędzenie. Leczenie rozumiemy więc automatycznie jako coś, co potrafi cofnąć skutki choroby. Profilaktyka jest niestety czymś bardzo mało rozpowszechnionym w umysłach ludzi.

Inaczej było w starożytności, a więc w czasach, kiedy mistrz Syrach pisał swoją Księgę. Starano się wtedy unikać chorób. Wtedy bardziej unikało się choroby niż z nią walczyło. Na tym polega podstawowa różnica i do tego trzeba jak najszybciej wrócić w naszym kręgu kulturowych.

Jak to robić? W innym wpisie na tym blogu zajmowałem się leczeniem ziołami. Ja i moja żona stosujemy taką formę leczenia regularnie. Przyjmujemy różne zioła, dzięki czemu dostarczamy do naszych organizmów substancji, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć w żaden inny sposób. Zioła są w profilaktyce o tyle dobre, że dostarczają do organizmu substancji leczniczych w małych dawkach, co jest ciężko osiągnąć, biorąc tabletki. Nasze organizmy są więc leczone regularnie. Powiem szczerze, że nie pamiętam, kiedy ostatnio chorowałem. Moja żona podobnie.

Stosjemy zasadę "zażywaj lek zanim zachorujesz" również poprzez to, że staramy się zdrowo odżywiać. Dbamy o to, aby do naszych organizmów dostarczać potrzebnych witamin, składników mineralnych i innych substancji, jednocześnie unikając jak ognia produktów, które zawierają substancje szkodliwe. Spędzamy trochę czasu na czytaniu etykietek ze składem danego produktu. Całą sprawę ułatwia fakt, że jestem z wykształcenia magistrem chemii, więc wiem, czym dana substancja jest.

Większość ludzi nie stosuje ziół, nie stara się dobrze odżywiać i wchłania też wiele niekorzystnych substancji w przeróżnych produktach żywnościowych. Nie ma się potem co dziwić, że czują się osłabieni i chorują.

Oczywiście uważam, że swoje zdrowie należy powierzać w ufności Bogu. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku stosowania się do mądrych zasad, które Bóg nam zostawił w Pismach. Pouczył nas, że o zdrowie należy dbać, więc róbmy to, będąc jemu posłuszni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz