poniedziałek, 25 lipca 2011

"Nie sprzeciwiaj się prawdzie, ale wstydź się swej nieumiejętności"

Nie sprzeciwiaj się prawdzie,
ale wstydź się swej nieumiejętności!

Mądrość Syracha 5:25 (BT)

To słowa są mi w ostatnim czasie nadzwyczaj bliskie...

Każdy człowiek w coś wierzy, uznaje pewne zasady. Jest tak dlatego, że został do nich przekonany przez innych lub doszedł do swoim sądów na drodze doświadczenia. To, co uważa za słuszne jest dla niego cenne i traktuje to jako pewną prawdę, dogmat. Ta prawidłowość dotyczy nie tylko osobistego światopoglądu jednostki, lecz zadomowiła się też w nauce. Tak, nauka posiada dogmaty. Jednym z nich było kiedyś przekonanie, że Ziemia stanowi centrum wszechświata i wszystko kręci się wokół niej. Nikt tej "prawdy" nie śmiał nawet poddawać w wątpliwość, ponieważ na tamtej czas była to "oczywista oczywistość". Jednak pojawił się Mikołaj Kopernik. Chciał poznać prawdę. Chciał wiedzieć, jak to rzeczywiście jest. Odważył się pomyśleć inaczej. Był z tym zupełnie sam. Nie tylko go wyśmiewano, ale też prześladowano. Robiono tak, bo ośmielił się podważyć "oczywistą oczywistość" i pójść drogą prawdy. Zapłacił swoją cenę, ale w końcu świat docenił jego odkrycie. Bez jego teorii prawdopodobnie nigdy nie wylecielibyśmy w kosmos.

Jest wiele takich "oczywistych prawd". Nikt ich nie podważa. Nikt się nad nimi nie zastanawia. Dlaczego? Jest chyba tak dlatego, że człowiek nie lubi zmian. Jeśli żyje w jakiejś rzeczywistości - nie lubi tego zmieniać. Jeśli żyje w iluzji - nie chce poznać prawdy. Nie chce, bo się boi. Najgorszą sytuacją jest taka, kiedy człowiek odkrył prawdę rewolucyjną, nietuzinkową. Co wtedy przychodzi do głowy? Taki człowiek mówi sobie: "To nie może być prawda, bo nikt w to nie wierzy". Stwierdzę tak: Gdyby w ten sposób myśleli wielcy odkrywcy, do niczego byśmy nie doszli. Gdyby tak myślał Kopernik, nadal bylibyśmy święcie przekonani, że ziemia jest centrum wszechświata.

Syrach radzi: "Nie sprzeciwiaj się prawdzie". Dlaczego? Bo prawda jest dobra. Może być trudna do przyjęcia, ale z prawdy mogą płynąć jedynie korzyści. Sprzeciwiamy się prawdzie, bo w iluzji wydaje nam się żyć wygodniej. Pamiętajmy jednak, że jest to jedynie iluzja, ułuda, kłamstwo. Nie sprzeciwiajmy się prawdzie, bo to zwyczajnie nie ma sensu. Prawda to prawda. Jest rzeczywistością, której musimy stawić czoła. Z prawdą trzeba się pogodzić, zamiast się jej sprzeciwiać.

Co radzi Syrach, kiedy już stawimy czoła prawdzie? "Wstydź się swej niewiedzy". To nic dziwnego, jeśli całe życie się myliłeś - przecież nie ma ludzi nieomylnych. Zamiast trwać uparcie przy swoim błędnym zdaniu, zacznij się go wstydzić i przyjmij prawdę.

Iluzja wiąże - prawda wyswobadza z więzów. Iluzja daje chwilowe zadowolenie - prawda daje szczęście. Co wybierzesz?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz