sobota, 2 lipca 2011

Nie bierz na siebie zbyt wielu spraw 11:10


"Mój synu, nie angażuj się w wiele spraw"

Mądrość Syracha 11:10 (tłumaczenie na podstawie English translation of the Septuagint by Sir Lancelot Charles Lee Brenton)

Proste, wydawałoby się, że banalne słowa, jednak jest w nich pewna głębia, zawierają mądre pouczenie, które wielu (w tym i mnie) na pewno się przyda.

Różni bywają ludzie. Jedni nie robią nic, inni robią zbyt wiele - obie skrajności są złe. Analizowane przez nas zdanie dotyczy tego ostatniego przypadku. Istnieją ludzie, którzy charakteryzują się czymś, co nazywam "nadaktywnością". Robią bardzo wiele rzeczy: studiują (często na więcej niż jednym kierunku), pracują, starają się ułożyć życie towarzyskie i rodzinne, rozwijają hobby. Kiedy bacznie przyjrzymy się wynikom ich poczynań, szybko się okaże, że żadna wykonywana przez nich praca nie jest zrobiona dobrze. Trudzą się i trudzą, a nic nie udaje się im skończyć. Kiedy już zbliżają się do sfinalizowania czegoś, nagle pojawia się w ich głowie nowy pomysł, porzucają swoją niedokończoną pracę i zabierają się za coś nowego. I tak w kółko.

Dla takich ludzi na pewno pomocne okaże się to proste pouczenie: "Nie angażuj się w wiele spraw". Rada banalna, jednak wykonana, przynosi błogosławione owoce w postaci być może jednej, ale przynajmniej do końca załatwionej sprawy. Miej tę radę na uwadze, zacznij się do niej stosować, a zobaczysz, ile więcej odniesiesz sukcesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz