piątek, 1 lipca 2011

Kobieta - wielki i niezbędny skarb 36:22-25

Piękno kobiety cieszy oblicze,
mężczyzna nie kocha niczego ponad to.
A jeśli w jej mowie jest życzliwość, potulność i pocieszenie -
jej mąż nie jest już jak inni mężczyźni.
Kto posiądzie kobietę - ma początek pomyślności,
pomoc podobną do siebie i słup oparcia.
Jeśli nie ma ogrodzenia, posiadłość będzie rozgrabiona,
a ten, komu brakuje kobiety -
będzie błąkał się tu i tam, lamentując.

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że starożytni Żydzi traktowali kobietę jak przedmiot. Kiedy czytam te słowa, widzę jak bardzo nieuzasadniony jest taki pogląd.

Kiedy spotyka się drugą osobą, co dostrzega się na samym początku? Oczywiście, jest to wygląd. Ten świat jest już tak ułożony, że chcąc nie chcąc wygląd jest rzeczą ważną.

Mówi się: "Nie ma brzydkich kobiet, są tylko zaniedbane". A ja powiem tak: "Ta kobieta nie jest brzydka - ona się po prostu TOBIE nie podoba". Każdy ma inny gust. W dzisiejszych czasach promuje się ideał kobiety bardzo szczupłej, z opaloną cerą, najlepiej, żeby to była blondynka. To powoduje, że wiele kobiet, pragnąc się do tego wzorca dostosować, odchudza się, opala i tleni włosy. Efekt? Różnie z tym bywa, najczęściej jednak kobieta wygląda niezbyt naturalnie, łagodnie to ujmując...

Powiem to jako mężczyzna - bądź sobą i pozwól, żeby mężczyzna zakochał się w Tobie takiej, jaką jesteś. Nie oznacza to, że masz przestać o siebie dbać - chodzi jedynie o to, abyś nie próbowała na siłę stać się kimś innym, bo wtedy, jeśli jakiemuś potencjalnemu mężczyźnie się to spodoba, to nie spodobasz mu się tak naprawdę Ty, ale image, który przybrałaś.

Znam wielu różnych mężczyzn i uwierz mi - różne rzeczy się różnym ludziom podobają. Kobiety sztucznie powiększają piersi, podczas gdy wielu mężczyznom podobają się piersi małe. Kobiety tlenią włosy, a przecież nie każdemu podobają się blondynki. Przykłady można by mnożyć...W każdym razie można to podsumować w słowach: "Z pewnością jest niemało mężczyzn, którym podobasz się taką, jaką jesteś".

W następnych wierszach Syrach przechodzi do rzeczy ważniejszych, czyli tego, co masz w środku. Wbrew wszelkim mitom, dla mężczyzn liczy się nie tylko wygląd. Oto jak prawdę tą brutalnie sformułował Salomon:
Czym w ryju świni złota obrączka,
tym piękna kobieta, ale bez rozsądku.
Przysłowia 11:22 (Biblia Tysiąclecia)
Nic dodać, nic ująć. Dla mężczyzny rzeczą, która przeważy szalę decyzji, będzie nie to, jak wyglądasz, ale to jaka jesteś.

W dzisiejszych dzikich czasach kobiecość staje się powoli czymś rzadkim. Promuje się wzór kobiety przebojowej, która zawsze świetnie sobie radzi, singielki, która właściwie wszystko, co potrzebuje do życia, już ma. Tymczasem mężczyźni szukają delikatności, zwiewności, kobiet, które lubią być w zdrowy sposób od nich zależne.

A teraz chwila prawdy. W następnych wierszach mądry Syrach mówi to, czego boi się powiedzieć wielu mężczyzn - MĘŻCZYZNA BEZ KOBIETY ZGINIE! Nie poradzimy sobie bez nich. Życie bez nich byłoby pasmem smutku i nieszczęść.


1 komentarz:

 1. dziękuję za ten wpis ;) dzięki niemu wpadłam na pomysł na tezę do pracy z historii starożytnej "Mądrość Syracha. Wartości i wizja przeszłości." dam znać o rezultatach ;)

  Pozdrawiam!

  Marysia

  Zapraszam:
  http://opowiescistypendialnepooja.blogspot.com/
  https://www.facebook.com/OpowiesciStypendialneCzyliPoojaWWielkimSwiecie

  OdpowiedzUsuń